Οι Γραφικές Τέχνες και ειδικότερα η Τυπογραφία, οι Εκτυπώσεις και η Συσκευασία, βρίσκονται περισσότερο από ποτέ στο επίκεντρο της συνάντησης επιστημών και τεχνών, τεχνολογίας και πολιτισμού, σε συνδυασμό με καινοτομίες και εξελίξεις στην έρευνα και τη βιομηχανία στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο και το 2ο Θερινό Εγαστήριο Γραφικών Τεχνών.

Η εβδομάδα θα ξεκινήσει την Κυριακή 1η Ιουλίου με την τελετή έναρξης της λειτουργίας του Μουσείου Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων καθηγητή Γεώργιο Καψάλη, ο οποίος θα κηρύξει και την επίσημη έναρξη των εργασιών του 1ου Πανελληνίου Συνεδρίου Γραφικών Τεχνών. 

                      1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γραφικών Τεχνών

                      Πρόγραμμα συνεδρίου (υπόκειται σε μικρές αλλαγές)

Κυριακή 1 Ιουλίου 2018
19:30-20:30

 

Τελετή έναρξης λειτουργίας του Μουσείου Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών  του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων & εναρκτήρια  συνεδρία του  1ου Πανελληνίου Συνεδρίου Γραφικών Τεχνών

 Αίθριο Φιλοσοφικής,  δίπλα στο Μουσείο

20:30-21:30 Επίσκεψη και ξενάγηση των προσκεκλημένων και συνέδρων στο Μουσείο Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
21:30-22:30 Δεξίωση – Reception 

Αίθριο Φιλοσοφικής, δίπλα στο Μουσείο

 
Δευτέρα 2 Ιουλίου: Συνεδριακό Κέντρο Κάρολος Παπούλιας 
08:30-09:30 Εγγραφή συνέδρων - Registration
09:30-10:10 Χαιρετισμοί και πρακτικές πληροφορίες για το συνέδριο και το θερινό εργαστήριο,
Πρυτανεία Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Οργανωτική επιτροπή, Επιστημονική Επιτροπή, Συνδιοργανωτές, Εκπρόσωποι φορέων
10:10-11:50
Πρώτη συνεδρία

Τυπογραφία, Εκτυπώσεις, Συσκευασία

Προσκεκλημένοι Ομιλητές - Keynote presentations
Υπεύθυνος Συνεδρίας - Session Chair: Δρ. Αναστάσιος Ε. Πολίτης

10:10-10:30 Παρουσίαση του προγράμματος του συνεδρίου - Εξελίξεις στην επιστήμη, την έρευνα και την εκπαίδευση των γραφικών τεχνών

Δρ. Αναστάσιος Ε. Πολίτης, HELGRAMED, Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής

10:30-10:50 Keynote Presentation:  Το παρελθόν της τυπογραφίας και η τυπογραφία του μέλλοντός μας

Κλήμης Μαστορίδης, PhD, FISTD, FIP3
Καθηγητής Τυπογραφίας & Γραφικής Επικοινωνίας
Αν. Κοσμήτορας Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών & Κοινωνικών Επιστημών
Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Κύπρος

10:50-11:10 Keynote Presentation: Advanced Colour Management
Graeme Richardson Locke, Fespa
11:10-11:30 Keynote Presentation: The Unlimited Dimensions of Typography and its importance in the Digital Era

Prof. Dr. Ivana Ziljak – Stanimirovic,
Faculty of Graphic Arts, Zagreb University and University North, Croatia

11:30-11:50 Διάλειμμα Καφέ- Coffee break
11:50-13:50
Δεύτερη συνεδρία

Ιστορία της Τυπογραφίας και των Γραφικών Τεχνών – Μουσεία και Συλλογές

Υπεύθυνος Συνεδρίας - Session Chair: Δρ. Γεώργιος Βλάχος

11:50-12:10 Το Εθνικό Τυπογραφείο - πεπραγμένα και προοπτικές

Δημήτρης Παπαδημητρόπουλος
Ειδικός Γραμματέας του Εθνικού Τυπογραφείου της Ελλάδος

12:10-12:30 Μουσεία και νέες προοπτικές. Το έργο του Μουσείου Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Ελένη Κατσαρού, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

12:30-12:50 Σχεδιάζοντας το χρήμα: στοιχεία παραγωγής από τη Συλλογή της Τράπεζας της Ελλάδος»

Αναστασία Πεσματζόγλου, MSc Γραφικές Τέχνες - Πολυμέσα,
Κέντρο Πολιτισμού, Έρευνας και Τεκμηρίωσης της Τράπεζας της Ελλάδος – Προϊσταμένη Υπηρεσίας Συλλογών

12:50-13:10 ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ 1835-2018, Ιστορία, εξέλιξη, προοπτικές

Μιχάλης Κυραντώνης, Εθνικό Τυπογραφείο

13:10-13.30 Μελέτη και ταυτοποίηση των εκτυπωτικών μητρών του Μουσείου Τυπογραφίας & Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών με θεματολογία από το έργο του Νικολάου Γύζη

Κωνσταντίνος Αράπης, Μάριος Τσιγώνιας, Μουσείο Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών
Νικόλαος Ε. Ζαφειρόπουλος,  Δημήτριος Αναγνωστόπουλος, Δημήτριος Μοσχόβας, Τμήμα Επιστήμης Υλικών Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

13:30-13:50 Ερωτήσεις – Συζήτηση
13.50-15:00 Γεύμα - Εστία Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
15:00-18:00
Τρίτη συνεδρία

Σχεδιασμός  Εντύπου και Ηλεκτρονικών Μέσων Επικοινωνίας

Υπεύθυνος Συνεδρίας - Session Chair: Δρ. Μάριος Τσιγώνιας

15:00-15.20 Keynote Presentation: Το Πρόγραμμα Erasmus+ στην Ανώτατη Εκπαίδευση και την Έρευνα και η Χρησιμότητά του στην Επιστήμη και Τεχνολογία των Γραφικών Τεχνών στην Ελλάδα

Δημήτριος Ζευγώλης Καθηγητής,
Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος Erasmus+, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

15:20-15:40 Από το μολύβι στο φως. Γιάννης Δασκαλάκης, Θύμιος Βαρβάκης, Μανώλης Παπαδάκης και

Ζοζέφ Βιδάλης: Η πολυσχιδής διαδρομή τεσσάρων βετεράνων της ελληνικής στοιχειοθετικής τέχνης
Γεώργιος Δ. Ματθιόπουλος, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

15:40-16:00 Σχεδιάζοντας για μη λατινικά αλφάβητα. Ο ρυθμός των ελληνικών τυπογραφικών στοιχείων

Εύα Μασούρα, Τεχνολόγος Γραφικών Τεχνών

16:00-16:20 Διάλειμμα Καφέ- Coffee break 
16:20-16:40 Οι επιπτώσεις των ψηφιακών τεχνολογιών στη σύγχρονη τυπογραφία

Γεράσιμος Βονιτσάνος, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

16:40-17:00 Η Σημασία του Λευκού Χώρου στις ηλεκτρονικές εκδόσεις των εφημερίδων

Χρυσούλα Γάτσου, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο
Δημήτριος Ζευγώλης, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

17:00-17:20 Το παιδικό βιβλίο με καινοτόμα χαρακτηριστικά στην Ελλάδα (1990-2015)

Ευγενία Παγάνη, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

17:20-17:40 Συσκευασία και αειφορία: Tα Συστήματα MFCAABC και Full Costing  - Συγκριτική ανάλυση και συνδυασμός για την εφαρμογή τους στην Λογιστική Κόστους  Περιβάλλοντος  στην παραγωγή Συσκευασίας

Χρήστος Σαρηγιαννίδης Πανεπιστήμιο Πατρών
Αναστάσιος Ε. Πολίτης HELGRAMED

17:40-18:00 Ερωτήσεις - συζήτηση

Τέλος της πρώτης ημέρας του Συνεδρίου


Τρίτη 3 Ιουλίου: Συνεδριακό κέντρο Κάρολος Παπούλιας
 
09:30-12:00
Τέταρτη  συνεδρία

Εξελίξεις και Καινοτομίες στη Συσκευασία

Υπεύθυνος Συνεδρίας - Session Chair: Δρ. Αναστάσιος Ε. Πολίτης

09:30-09:40 Η βιομηχανία της Συσκευασίας στην Ελλάδα

Δημήτρης Μαντής, Σύνδεσμος Βιομηχανιών Παραγωγής Υλικών και Συσκευασίας - ΣΥΒΙΠΥΣ

09:40-09:50 Η βιομηχανία της Ετικέτας στην Ελλάδα

Θεόδωρος Καλκαβούρας, Ελληνικός Σύνδεσμος Ετικετοποιών  – ΕΛΣΕΤ

09:50-10:10 Η συσκευασία ως  μέσο κοινωνικής δικτύωσης ‘’FacePack”

Αυγερινός Χατζηχρυσός, FORLABELS SA

10:10-10:30 Σταθερή Παλέτα Πολύχρωμης Εκτύπωσης (Fixed Color Palete) - Χαρακτηριστικά και Προϋποθέσεις

Γεώργιος Σαραντίδης, UNIMAG IKE

10:30-10:50 Advanced Technology for Multicolor Profiles for any Printing Machine – The case of GMG OPENCOLOR

 Nίκος Χαλιόρης, Syntech ΕΠΕ

10:50-11:10 Το Χρώμα στην Συσκευασία: Σύγχρονες Εξελίξεις στη Διαχείριση και στην Εκτύπωση

Στεφανία Βαποράκη,  Eλληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο
Χρυσούλα Γάτσου Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

11:10-11:20 Διάλειμμα Καφέ- Coffee break
11:20-11:40 Σχεδιασμός και ανάδειξη τοπικών προϊόντων με σκοπό την τουριστική τους προώθηση

Κ. Ξέρα, Ν. Ευκολίδης, Α. Μανάβης, Π. Κυράτσης  ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας

11:40-12:00 Η Συσκευασία ως φορέας των Τεχνολογιών Αιχμής των Γραφικών Τεχνών

Χριστίνα Πιττάκη, Τμήμα Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών, ΤΕΙ Αθήνας
Μάριος Τσιγώνιας, HELGRAMED, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

12:00-13.30
Πέμπτη συνεδρία

Επιστήμη και Τεχνολογία Γραφικών Τεχνών

Υπεύθυνος Συνεδρίας - Session Chair: Δρ. Χρυσούλα Γάτσου, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

12:00-12:20 Η τρισδιάστατη εκτύπωση (εκτύπωση 3D) ως Tεχνολογία Γραφικών Τεχνών, αλλά και ως εφαρμογή στις Γραφικές Τέχνες

Ειρήνη Χάλαρη, Eλληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο
Μάριος Τσιγώνιας, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

12:20-12:40 Καινοτομικές τεχνολογίες περατώσεων και η συμβολή τους στις σύγχρονες μορφές επικοινωνίας

Ντιάνα Ζερβάκη, Eλληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο
Αναστάσιος Ε. Πολίτης, HELGRAMED

12:40-13:00 Εξελίξεις στο τρίπτυχο "υλικά-μελάνια-υποστρώματα" για εφαρμογές στα έντυπα ασφαλείας

Βασιλική Μπέλεση, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής,
Ασημένια Ματθαίου, Ίδρυμα Εκτύπωσης Τραπεζογραμματίων και Αξιών - ΙΕΤΑ, Β. Γεωργακίλας Τμήμα Επιστήμης των Υλικών, Πανεπιστήμιο Πατρών

13:00-13:20 Προτυποποίηση διαδικασιών αναπαραγωγής εξαχρωμίας στην μεταξοτυπία με προσαρμογή δεδομένων του χρωματικού προτύπου 12647 για τη διεύρυνση του χρωματικού χώρου

Αντώνης Τσιγώνιας, Εμμανουήλ Βαϊραμάκης, Μιχάλης Μανόνας,
Μάριος Τσιγώνιας, Τμήμα Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών ΤΕΙ Αθήνας

13:20-13.30 Ερωτήσεις – συζήτηση
13:30-15:00 Γεύμα – Εστία Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
15:00-18:00
Έκτη συνεδρία

Τέχνη, Επιστήμη και Τεχνολογία στην Επικοινωνία και τις Γραφικές Τέχνες

Υπεύθυνος Συνεδρίας - Session Chair: Δρ. Νίκος Αναστασόπουλος, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

15:00-15:20 Το σύγχρονο έντυπο στο παγκοσμιοποιημένο ψηφιακό  πολιτισμικό περιβάλλον

Σοφία Στρατή, Πανεπιστήμο Δυτικής Αττικής

15:20-15:40 Τεχνολογικές μεταβάσεις και μετασχηματισμοί στα περιβάλλοντα του επιστημονικού πεδίου του σχεδιασμού γραφικής και οπτικής επικοινωνίας:  Από την ύστερη βιομηχανική περίοδο έως την εποχή της σύγκλισης των μέσων και του Διαδικτύου

Ευάγγελος Συρίγος, Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής

15:40-16:00 Διάλειμμα Καφέ- Coffee break
16.00-17.00 Η Εικονογραφία της Αφροδίτης της Μήλου και η συμβολή της στην Οπτική Επικοινωνία

Κωνσταντίνος Α. Κυριακόπουλος, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

17:00-17:20 Χαρακτική και γραφικές τέχνες. Η εφαρμογή των εικαστικών τεχνών στην εικονογράφηση των βιβλίων

Ουρανία Σταθοπούλου, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

17:20-17:40 Η καλλιτεχνική βιβλιοδεσία μέσα από τις δράσεις της A.R.A. Ελλάδας

Θάλεια Μιχελάκη
, πρόεδρος A.R.A. Ελλάδας (Φίλοι Βιβλιοδεσίας Τέχνης)
17:40-18:00 Ερωτήσεις, συζήτηση, τέλος δεύτερης ημέρας του συνεδρίου
18:00-19:00 Ξενάγηση στην παράλληλη έκθεση βιβλιοδεσίας της ARA και της βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Τετάρτη 4 Ιουλίου: Ημερήσια Εκδρομή

09:10 Πανεπιστημιούπολη (Φοιτητική εστία, Νεάρχειο)
09:30 Κεντρική πλατεία Ιωαννίνων (Περιφέρεια Ηπείρου)
10:30-12:00 Ιερά Μονή Παναγίας Μολυβδοσκέπαστη (ελληνοαλβανικά σύνορα)
12:30-13:00 Μονότοξο Γεφύρι Κόνιτσας (κτ. 1871)
13:30-15:30 Κόνιτσα - Γεύμα σε παραδοσιακή ταβέρνα
16:30-17:30 Κεντρικό Ζαγόρι, Δίλοφο
18.00-18.30 Γεφύρι Μονότοξο Κόκκορη (Κεντρικό Ζαγόρι)
19:30 Eπιστροφή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
19:30-20.00 Ανοιχτή συζήτηση, Λήξη εργασιών συνεδρίου

 

                               2ο Θερινό Εργαστήριο Γραφικών Τεχνών
                                           Πρόγραμμα θερινών εργαστηρίων
Διδάσκοντες στα θερινά εργαστήρια 
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
Εργαστήριο Μεταξοτυπίας Αντώνης Τσιγώνιας Μανώλης Βαϊραμάκης
Ορφέας Κιβωτίδης
Σουλιάνα Χατζησπύρου
Εργαστήριο Χαρακτικής (Ξυλογραφία) Ουρανία Σταθοπούλου Γεώργιος Δ. Ματθιόπουλος Ιφιγένεια Δημητροπούλου Αγαθή Παππά
Παναγιώτης Πριστούρης
Εργαστήριο Λιθογραφίας - Όφσετ Χριστόδουλος Γκαλτέμης Γεώργιος Γαμπρέλλης Αθανάσιος Μπουκουβάλας Μιχάλης Μανόνας
Ιωάννης Λεονταρίδης

Πέμπτη 5 Ιουλίου
ΩΡΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ - ΟΜΑΔΑ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Mεταξοτυπία

OMAΔΑ Α

Μουσείο Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Χαρακτική (Ξυλογραφία)

ΟΜΑΔΑ Β

Εργαστήριο Χαρακτικής
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Λιθογραφία-Όφσετ

ΟΜΑΔΑ Γ

Τυπογραφείο Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
13:00-15:00 ΓΕΥΜΑ Εστία Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Παρασκευή 6 Ιουλίου
ΩΡΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ - ΟΜΑΔΑ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Χαρακτική (Ξυλογραφία)

OMAΔΑ Α

Εργαστήριο Χαρακτικής
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Λιθογραφία-Όφσετ

ΟΜΑΔΑ Β

Τυπογραφείο Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Mεταξοτυπία

ΟΜΑΔΑ Γ

Μουσείο Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών
13:00-15:00 ΓΕΥΜΑ Εστία Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Σάββατο 7 Ιουλίου
ΩΡΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ - ΟΜΑΔΑ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Λιθογραφία-Όφσετ

OMAΔΑ Α

Τυπογραφείο Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Mεταξοτυπία

ΟΜΑΔΑ Β

Μουσείο Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών
09:00-13:00 &

15:00-19:00

Χαρακτική (Ξυλογραφία)

ΟΜΑΔΑ Γ

Εργαστήριο Χαρακτικής
13:00-15:00 ΓΕΥΜΑ Εστία Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
21:00 - ΔΕΙΠΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Κυριακή 8 Ιουλίου

Αναχώρηση συμμετεχόντων στο συνέδριο και το θερινό εργαστήριο

Πληροφορίες:

http://www.graphicarts-ioannina2018.gr/

http://www.helgramed.gr/index.php

Γραμματεία Οργανωτικής Επιτροπής Συνεδρίου και Θερινού Εργαστηρίου
Μαρία Αντωνοπούλου, Βιβλίο Γραφικών Τεχνών, 210-9969891,  www.graphicarts.grm@graphicarts.gr